Namlunun Ucundaki İsimler: İlham Aliyev ve Eşi Mihriban Aliyeva

Azerbaycan Başkanı İlham Aliyev ve eşi Mihriban Aliyeva işgalden kurtarılan bölgeleri ziyarete çıktı. Göreceğiniz skandal fotoğrafların çiftin ziyaretleri sırasında, İran sınırındaki keskin nişancılar tarafından kayda alındığı iddia edildi. Ermenistan yanlısı paylaşımlarda bulunan bir Twitter hesabından da bu fotoğraflar yayınlandı.

Twitter’dan servis edilen bu fotoğrafları inceledik

Kullanılan ya da “fotoğrafın montajında tercih edilen” dürbün, Rus yapımı PSO-1.  Aliexpress’ den 85$’a herkesin ulaşabileceği bir dürbün.

PSO-1 Keskin Nişancı Tüfeği Dürbünü

Mihriban Aliyeva ve gazeteciler tarafından kaydedilerek Youtube’a yüklenmiş birçok videoyu incelediğimizde, gezi sırasında Aliyev çifti tarafından 3 farklı araba kullanıldığı anlaşılıyor. 3 araçtan ilki olan sedan araca, servis edilen fotoğraflarda sedan otomobil bulunmadığı için hiç değinmeyeceğiz.

İzlediğimiz videolardaki araçlardan ikincisi kurşun geçirmez bir donanıma sahip. Ön camını ikiye bölen direk baz alındığında, servis edilen fotoğraflarda ön camı görünen arabalar Aliyev’in kullandığından farklı. Dikiz aynasına aracın yan tarafının görüntüsü düşüyor. Servis edilen fotoğraflarda ön camı görünmeyen yan park etmiş araçta Aliyev’in kullandığı araç değil.

Karabağ Gezisinde Kullanılan İkinci Araç – Bu aracın da fotoğraflarda olmadığını söylemek mümkün
Yayınlanmış başka bir videoda ikinci aracı bütünüyle görüyoruz. Bu araç servis edilen fotoğraflarda ‘kesin’ olarak yok.

Kullanılan son araç, direksiyonda bulunan logodan da anlaşılacağı gibi Lexus marka (bazı iddialara göre LX570 modeli). Fotoğraflardaki araçların markası tam anlaşılamasa da Aliyev’in kullandığı son aracın dikiz aynasına düşen araç rengi ve krom detaylardan yola çıkılırsak benzer araçlar fotoğraflarda mevcut. Bu da servis edilen fotoğraflardaki kişilerin Aliyev ve eşinin olabileceği ihtimalini bir nebze kuvvetlendiriyor ama halen kesin bir şey söylemek oldukça güç.

Son araç – Kesin olmasa da işaretli araç olma ihtimali var

Biz servis edilen fotoğraflar ile gezinin yayınlanmış videolarını incelediğimizde, fotoğrafların, gezinin akışına tam olarak uyduğunu ve fotoğraftaki kişilerin de kesin bir dille Aliyev çifti olduğunu söyleyemiyoruz. Bunlar, düşük bir ihtimal de olsa farklı bir zamanda, farklı kişilerin ziyaretleri sırasında çekilmiş fotoğraflar olabilir. İran sınırından çekilmiş normal bir fotoğrafın üzerine ‘dürbünlü’ montajı da yapılmış olabilir. Tüm bunları irdeleme sebebimiz, böyle bir montaj ile ortaya çıkabilecek İran-Azerbaycan krizinin Ermenistan’ın işine yarayacak olmasıdır. Bu tip durumlarda yanlışa düşme ve düşürülme ihtimali her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Şüphesiz fotoğrafların İran güçleri tarafından maksatlı bir şekilde çekilip servis edilmesi ile başka bir devlet(?) provokasyonunun aydınlatılmasının çok farklı sonuçları olacaktır.

Sonuç olarak söz konusunu fotoğraflardan İran’ın Azerbaycan’a vermek istediği bir mesajı da, Azerbaycan’ın güvenlik zafiyetini de, belki de Ermenistan ya da bir başka devletin provokasyonunu da okumak mümkündür. Konuya ilişkin gün içinde ve resmi düzeyde herhangi bir açıklama gelmediği gibi, fotoğraftakilerin kim olduğu, fotoğrafın ne zaman çekildiği, montaj olup olmadığı ‘net’ değildir.

Bir an bu fotoğrafların ve keskin nişancı hikayesinin gerçek olduğunu varsayarsak, binlerce kişinin ölümü ile sonuçlanabilecek, büyük bir ihtimalle de tarihin akışını değiştirecek olası Azerbaycan-İran Savaşı start tuşunun, kim olduğu belirsiz bir kişinin parmaklarının ucunda olması oldukça kaygı verici bir durumdur. Bize göre Ferdinand’ın öldürülmesiyle başlayan 1. Dünya Savaşı’nda ve bugün yayınlanan fotoğraflarda insanlık için oldukça önemli ve de benzer niteliklerde çıkarılması gereken birçok ders vardır.

Bir yazım hatası bulduysanız, lütfen metni seçip Ctrl+Enter tuşlarına basarak bize bildiriniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir