Yeni Bayraktar TB2 (TB2 S) Gökyüzü İle Buluştu

SATCOM uydulu yeni TB2’ler eskiye kıyasla artık çok daha fazla operasyonel menzile sahipler ve elektronik harp unsurlarına karşı da daha korunaklılar.

Bir süre önce Baykar Savunma’nın Twitter’dan paylaştığı bir fotoğrafla TB2’lerin gövde yapısında bir değişiklik gözlenmişti. Bu farklılıktan yola çıkarak savunma sanayi ve havacılık konuları ile ilgili hemen herkesin ortak düşüncesi TB2’lere SATCOM uydu sistemi takıldığı yönündeydi ve bu tespitler doğrulandı.

Artık TB2’ler sadece sahip oldukları antenlerin kısıtlı menzili kadar değil, uydularımızın gördüğü coğrafyaların tamamında kesintisiz görev icra edebilecekler. Operasyonun gerçekleştirileceği ülkelere yer üssü kurulmasına da gerek kalmaksızın tüm operasyon Türkiye’den yönetilebilecek.

TURKSAT 4-B kapsama alanı.

Ayrıca yeni nesil TB2 S’ler SATCOM uydu sistemi sayesinde bir çok elektronik harp sisteminin etkisinden de korunacak. TB2’lerin en son kullanıldığı 2. Karadağ Savaşı’nda, Ermenistan tarafı, yapmış oldukları elektronik harp ile TB2’leri 4 gün süre ile uçurtmadıklarını, sonradan gelen bir sistem güncellemesi ile ancak uçabildiklerini iddia etmişti. Eğer TB2’ler bu sahada SATCOM ile uçuyor olsalardı böyle bir engellemenin iddiası bile mümkün olmayacaktı.

Baykar savunma TB2 S ismini verdikleri bu yeni SİHA ile gerçekleşen kol uçuşu görüntülerini yayınladı. Bizler de böylece TB2 S’i ilk kez göklerde görmüş olduk.

Bir yazım hatası bulduysanız, lütfen metni seçip Ctrl+Enter tuşlarına basarak bize bildiriniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir